top of page

2023 STATE TOURNAMENT

TEAM RANKINGS

1 John Burroughs

2 Eureka

3 St Josephs

4 Lafayette

5 Cor Jesu

6 MICDS

7 Rockwood Summit

8 Marquette

9 Villa

10 Parkway South

11 Francis Howell

12 Ladue

13 Francis Howell Central

14 Visitation

15 Kirkwood

16 Westminster

17 Parkway West

18 Nerinx

19 St Dominic

20 Francis Howell North

21 Northwest

22 Lindbergh

23 Webster Groves

24 Ursuline

25 Notre Dame

26 Clayton

27 Parkway Central

28 Pattonville

29 Incarnate Word

30 Oakville

31 Parkway North

32 Rosati-Kain

33 Hazelwood West

GAME SCHEDULE

 

 

5/15- Monday play in games

Rosati-Kain vs Hazelwood West (9-7) 

 

5/16 - Tuesday: First round games

Game 1: Parkway West vs. Rosati Kain (12-0)

Game 2: Nerinx vs. Parkway North (15-0)

Game 3: St Dominic vs. Oakville (16-6)

Game 4: Francis Howell North vs. Incarnate Word (17-18)

Game 5: Northwest vs. Pattonville (11-3)

Game 6: Lindbergh vs. Parkway Central (15-12)

Game 7: Webster Groves vs. Clayton (12-6)

Game 8: Ursuline vs. Notre Dame (11-7)

 

5/18 - Thursday: Second round games

Game 9:   Villa vs. Ursuline (16-4)

Game 10: Parkway South vs. Webster Groves (12-7)

Game 11: Francis Howell vs. Lindbergh (15-11)

Game 12: Ladue vs. Northwest (8-13)

Game 13: Francis Howell Central vs. Incarnate Word (14-5)

Game 14: Visitation vs. St. Dominic (16-4)

Game 15: Kirkwood vs. Nerinx (12-11)

Game 16: Westminster vs. Parkway West (6-8)

 

 

5/20 - Saturday: Round of Sixteen

Game 17: John Burroughs vs. Parkway West (14-8)

Game 18: Eureka vs. Kirkwood (14-2)

Game 19: St Josephs vs. Visitation (18-10)

Game 20: Lafayette vs. Francis Howell Central (15-2)

Game 21: Cor Jesu vs. Northwest (20-8)

Game 22: MICDS vs. Francis Howell (13-4)

Game 23: Rockwood Summit vs. Parkway South (16-5)

Game 24: Marquette vs. Villa Duchesne (19-8)

 

5/23 – Tuesday: Quarterfinals

Game 25: John Burroughs vs. Marquette (18-9)

Game 26: Eureka vs. Rockwood Summit (15-3)

Game 27: St. Josephs vs. MICDS (13-14)

Game 28: Lafayette vs. Cor Jesu (10-11)

 

5/25 – Thursday: Semifinals @ JBS

Game 29: John Burroughs vs. Cor Jesu (18-6)

Game 30: Eureka vs. MICDS (9-7)

 

5/27 - Saturday: Championship and Third Place @ JBS

Game 31: Cor Jesu vs. MICDS (17-7)

Game 32:John Burroughs vs. Eureka - (8-4)

Playoff Dates (team listed first is the better seed and host)

Call 

123-456-7890 

Follow

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page